sobota, 19 września 2009

Ratowanie GRUB'a - problemy po instalacji Windowsopodobnych systemów

Czy zdarzyło ci się po instalacji Ubuntu(lub innych dystrybucji Linuxa) zainstalować Windows Vista Lub Windows XP? Czasem również po poprawnej instalacji dwóch systemów na dysku, musimy przeinstalować z różnych przyczyn ten drugi. Tracimy wtedy możliwość uruchomienia Linuxa.

Za to wszystko odpowiada Windows. Podczas instalacji nadpisuje główny program rozruchowy, czyli w naszym wypadku GRUB, zastępując go własnym ograniczonym loaderem. *buntu jest cały czas fizycznie na dysku i można go łatwo odzyskać.

1. Najpierw potrzebujemy dystrybucji LiveCD (większość płyt Ubuntu jest bootowalnych) - wkładamy ją do napędu, uruchamiamy ponownie komputer i, jeśli jest to płyta od Ubuntu, wybieramy język a następnie opcję "Wypróbuj system bez wprowadzania zmian na dysku".

2. Gdy system się uruchomi mamy do dyspozycji w pełni funkcjonalne środowisko graficzne. Jak zwykle - najprościej będzie nam posłużyć się konsolą i kilkoma komendami - uruchamiamy ją.

3. Polecenie
sudo grub
dopuści nas do prostego środowiska - najpierw sprawdźmy na którym dysku mamy linuxa i ustawienia GRUB'a.
find /boot/grub/stage1
da nam w wyniku nazwę urządzenia np.:
(hd0,0)
Podajmy więc to urządzenie jako głowny system plików
root (hd0,0)
Gdy już to ustawiliśmy - zapiszmy GRUB'a w głównym sektorze rozruchowym dysku(zwróćmy uwagę, że tu już podajemy tylko pierwszy człon nazwy urządzenia)
setup (hd0)
i wychodzimy poleceniem
quit
To wszystko - po restarcie powinniśmy zobaczyć nasze dawne menu wyboru systemów.

src: tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz