wtorek, 22 września 2009

Firefox - Chrome Like

Na rynku przeglądarek mamy kilku topowych graczy. Firefox - rozbudowana i z możliwością "dopakowania" dodatkami; Opera - Dopracowany komercyjny projekt o wielu możliwościach OoB; Google Chrome - nadal dopracowywany projekt ze słabym wsparciem dla linuxa.

Właśnie, "ze słabym wsparciem dla Linuxa"; jeśli posiadasz dodatkowo procesor 64-bitowy to Google Chrome się uruchomi ale o funkcjonalności typu "Flash"(bardzo przydatnej w dzisiejszych zmultimedializowanych czasach" można zapomnieć. W GC bardzo podoba mi się uproszczony interfejs i strona startowa na wzór Opery.

Moją ulubioną i najlepiej działającą na Ubuntu przeglądarką jest Mozilla Firefox. Wykonałem kilka kroków by upodobnić ją do Google Chrome. Oto i one.

1. Po instalacji FF najpierw instaluję większość potrzebnych mi pluginów(Flash, JRE, QuickTime). Pozwala mi to na swobodne poruszanie się po większości stron WWW. Następnym krokiem jest zmiana samego układu ikon i pól na pasku adresu. Najlepiej wszystkie ikony umieścić na pasku adresu, a pasek zakładek wyłączyć(będziemy przecież mieli stronę startową).

2. Wstępna konfiguracja jest już za nami. Pierwszym upodobnieniem do Chrome'a, będzie instalacja odpowiedniego motywu graficznego. ChromiFox do odnalezienia i zainstalowania na tej stronie posiada charakterystyczne zakładki, smukłe ikony i pastelowe kolory. Instalacja i restart przeglądarki cieszą oczy od razu.

3. Ostatnim krokiem, który wykonałem przed instalacją innych dodatków to instalacja SpeedDial. Jest to wspomniana "strona startowa" - prosty dodatek wyświetlający na każdej nowej karcie miniatury naszych wybranych stron WWW. Miniatury mogą być tworzone na bieżąco, co daje podgląd na zmiany na stronie, czy nowe artykuły. Konfiguracja jest szczegółowo opisana w Narzędzia->Dodatki->Rozszerzenia->SpeedDial->Preferencje. Dla chętnych jest również możliwość ustawienia skrótów klawiaturowych do poszczególnych stron.

Chrome Like

I to wszystko - Firefox a'la Chrome. Na screenie jest okno przeglądarki - dopasowane przyciski i kolory na belce zawdzięczam środowisku Gnome(Domyślnie w Ubuntu) i tematowi chrome-like. System jest przyjemny dla oka, niezaśmiecony niepotrzebnymi przyciskami i funkcjonalny - czyli taki jaki być powinien. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz