piątek, 7 sierpnia 2009

Hamachi - czyli jak być z kimś w LAN-ie na odległość

Czym jest Hamachi? Jest to aplikacja tworząca wirtualną sieć, którą możemy wykorzystać do wymiany plików czy też gry sieciowej. Program jest całkowicie samokonfigurowalny - instalujesz i działa. Czy aby na pewno? (Gdyby tak było nie byłoby tego wpisu :P).

Instalowałem Hamachi na Win XP z myślą o grze w Starcrafta z ominięciem Battle.netu. Było kilka problemów z uruchomieniem samej gry (hamachi w miarę bezproblemowo się zainstalował) i opiszę tu znalezione informacje.

1. Zaczynamy od ściągnięcia i zainstalowania Hamachi ze strony producenta. Wybieramy właściwy system operacyjny i język.
Podczas instalacji nie zaznaczamy opcji "blokowania ważnych plików" (lub coś podobnego) i jako typ licencji wybieramy "Non-commercial use".

2. Drugi etap jest również prosty - uruchamiamy Hamachi. Zapyta nas zapewne o nick użytkownika i hasło główne. Wypełniamy pola według uznania.

3. Hamachi już działa i przed oczami mamy szare okno programu. Aby połączyć się z drugim komputerem jeden z nas musi utworzyć sieć. Służy do tego drugi przycisk na dole okna. Jeśli przycisk jest nieaktywny - klikamy przycisk zasilania(pierwszy). Po kilku sekundach zostanie nam przypisany indywidualny adres IP.

4. Gdy tworzymy nową sieć - musimy ustalić jej nazwę i hasło. Po kliknięciu "Utwórz" - możemy zacząć konfigurować Hamachi na komputerze naszego gościa. Te same dane sieci wpisujemy na drugim komputerze w polu pokazanym po kliknięciu "Połącz z istniejąca siecią". Po podłączaniu mam wgląd w listę użytkowników, ich pliki, możemy nawiązywać rozmowę tekstową i pingować komputer. Hamachi skonfigurowane!

5. Starcraft - przechodzimy do jego konfiguracji. Musimy mieć najnowszą wersję gry najlepiej - więc łączymy się z serwerem Battle.net. Program wgrywa wszystkie update'y, jakie są dostępne. Po wszystkim mamy dostęp do opcji multiplayer "Local Area Connection UDP" - na której opieramy nasze połączenia.

6. Teraz trzeba ustawić w systemie by Hamachi było naszym priorytetowym połączeniem - traktowanym jako główne do połączeń LAN. Najlepszym na to sposobem jest uruchomienie Panelu Sterowania z menu Start.

7. Odnajdujemy ikonę "Połączenia Sieciowe" i po jej uruchomieniu powinniśmy mieć połączenie nazwane "Hamachi". Z górnego rozwijanego menu wybieramy opcję "Zaawansowane" i po rozwinięciu listy wybieramy "Ustawienia zaawansowane".

8. W otwartym oknie przesuwamy Hamachi na samą górę listy połączeń i zatwierdzamy. Ostatnim krokiem jest konfiguracja naszego firewalla software'owego - jeśli go posiadamy.

Well done!

src: tu, tu i tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz